تبلیغات
حسابداری آموزش و پرورش فنوج

یارانه ها حذف نمی شود، درست توزیع می شوداحمدی‌نژاد:
یارانه ها حذف نمی شود، درست توزیع می شود
دكتر محمود احمدی نژاد رییس جمهور كشورمان شنبه شب از طریق شبكه یك سیما به صورت مستقیم با مردم در مورد هدفمند كردن یارانه ها و برخی مسائل دیگر به گفت وگو پرداخت.

احمدی‌نژاد:
یارانه ها حذف نمی شود، درست توزیع می شود
دكتر محمود احمدی نژاد رییس جمهور كشورمان شنبه شب از طریق شبكه یك سیما به صورت مستقیم با مردم در مورد هدفمند كردن یارانه ها و برخی مسائل دیگر به گفت وگو پرداخت.

دكتر محمود احمدی نژاد رییس جمهور كشورمان شنبه شب از طریق شبكه یك سیما به صورت مستقیم با مردم در مورد هدفمند كردن یارانه ها و برخی مسائل دیگر به گفت وگو پرداخت.

دولت هم‌اكنون یارانه‌ها را به صورت عمومی توزیع و قیمت‌ها را هم كنترل می‌كند و مابه‌التفاوت قیمت واقعی با قیمتی كه عرضه می‌شود را خود می‌پردازد. اما در چنین شرایطی هركه بیشتر مصرف كند، یارانه بیشتری می‌گیرد. در حالی كه هدف از ارائه یارانه كمك به اقشار خاص است و چنین پرداخت یارانه‌ای نتیجه‌ معكوس دارد.

هیچ كس در اقتصاد مجزا از دیگران نیست

یارانه ها حذف نمی شود، درست توزیع می شود

دولت یارانه می دهد تا تولید كشور سرپا بایستد

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رییس جمهور درباره هدفمند كردن یارانه ها با اشاره به این كه «مردم با این طرح آشنا هستند» ادامه داد: دولت هم اكنون یارانه ها را به صورت عمومی توزیع و قیمت ها را هم كنترل می كند و مابه التفاوت قیمت واقعی با قیمتی كه عرضه می شود را خود می پردازد. اما در چنین شرایطی هركه بیشتر مصرف كند، یارانه بیشتری می گیرد. در حالی كه هدف از ارائه یارانه كمك به اقشار خاص است و چنین پرداخت یارانه ای نتیجه معكوس دارد.

وی با تاكید بر این كه «دولت یارانه می دهد تا تولید كشور سرپا بایستد» خاطرنشان كرد: اما اگر این یارانه ها به درستی توزیع نشود، بخش تولید تنبل می شود و كیفیت و مدیریت آن پایین می آید و ابتكار و خلاقیت در تولید ضعیف می شود.

وی ادامه داد: ما باید به دنبال بهینه كردن مصرف در كشور باشیم تا هزینه ها به درستی مصرف شود اما وقتی یارانه ها را به صورت عمومی توزیع می كنیم، منابع و ثروت های كشور هدر می روند و اسراف در كشور ایجاد می شود، هم اكنون مصرف انرژی در كشور ما چهار برابر متوسط جهانی است در حالی كه در دیگر كشورها هم از همین وسایلی كه ما استفاده می كنیم استفاده می كنند اما چرا سرانه مصرف آن ها پایین تر است؟

احمدی نژاد با طرح این سوال كه «این اتلاف انرژی كه هم اكنون در كشور شاهد هستیم از جیب چه كسی می رود؟» خود پاسخ داد« از جیب كل ملت» و افزود: این در حالی است كه ما در برخی نقاط كشور با بیكاری، محرومیت و فقر روبه رو هستیم و در برخی زمینه ها برای سرمایه گذاری منابعی نداریم. استعداد و خلاقیت هست، اما امكان پشتیبانی از آن وجود ندارد؛ چراكه منابع هدر می رود. در صورتی كه اگر منابع درست مصرف شود سطح رفاه بالا می رود.

وی خاطرنشان كرد: به عنوان مثال در دنیا تلاش می شود كه موتورها طوری ساخته شوند كه حتی یك دهم لیتر هم كمتر بنزین مصرف شود. ما اگر بتوانیم یك دهم لیتر از مصرف هر خودرو كم كنیم، به صرفه جویی یك میلیون لیتر در روز می رسیم كه قیمت آن به ۶۰۰ میلیون تومان می رسد و در سال ۲۵۰ میلیارد تومان صرفه جویی می شود. این تنها وقتی است كه ما بتوانیم خودروهای خود را خوب تنظیم كنیم.

وی ادامه داد: ما تنها می خواهیم ۲۵ درصد كاهش مصرف داشته باشیم كه رقم آن حدودا معادل ۳۰ هزار میلیارد تومان می شود. در سال گذشته هم بودجه عمرانی ما ۲۰ هزار میلیارد تومان بود كه با آن كارهای خیلی فراوانی انجام شد. به عبارتی اگر ما مصرف را ۲۵ درصد كاهش دهیم، معادل كل بودجه عمرانی به بودجه های خود افزوده ایم.

رییس جمهور با تاكید بر این كه «ما نمی خواهیم یارانه ها را حذف كنیم، بلكه می خواهیم آن را درست توزیع كنیم» تصریح كرد: قصد داریم بخشی از یارانه ها را در اختیار خود مردم قرار دهیم تا خودشان مدیریت كنند. بزرگترین نفع اجرای این طرح، صرفه جویی است. علاوه بر این هر چیز جای خود را می یابد و مدیریت ها و بهره وری ها بالا می رود. همچنین ثروت ملی افزایش می یابد، مردم به رفاه می رسند و استعدادها شكوفا می شود. باید به جوانی كه استعداد دارد؛ اما امكانات در اختیار ندارد، فرصت بدهیم. به این ترتیب فاصله طبقاتی كم خواهد شد.

وی با بیان این كه «دولت در تنظیم این برنامه تقریبا همه توان كارشناسی كشور را به خدمت گرفته تا به بهترین نحو ممكن آن را اجرا كند» خاطرنشان كرد: همه تلاش ما این است تا طرح را با فعال كردن مدیریت مردم اجرا كنیم و به این ترتیب ضمن افزایش تولید ملی، به زندگی مردم آسیبی نرسد. همچنین تلاش ما این است كه اگر تبعات احتمالی منفی دارد آن را به حداقل یا صفر نزدیك كنیم.

وی با اشاره به تهیه بسته های مختلف برای اجرای این طرح در همه بخش ها اظهار كرد: با اجرای این طرح شاهد افزایش كیفیت، افزایش تولید، اصلاح مدیریت، كاهش هزینه ها و افزایش بهره وری در بخش های مختلف خواهیم بود.

احمدی نژاد تاكید كرد: مطلقا فشار سنگینی در راه نیست؛ اما باید با ایجاد ساز و كارهای مناسب، شرایط كنترل مصرف را به وجود آوریم. این طرح مردمی ترین طرح اقتصادی است و بدون مشاركت مردم شدنی نخواهد بود. طرح هدفمند سازی یارانه ها برای مردم، به كمك مردم و به نفع مردم خواهد بود.

وی با بیان این كه «ایران ظرفیت های زیادی دارد و با اجرای چنین طرحی می توان سرعت رشد را سه برابر كرد» اجرای طرح هدفمند كردن یارانه ها را از همان روز اول، مفید دانست و افزود: اقتصاد یك امر ملی است و كسانی كه آن را فردی می دانند، اشتباه می كنند. ما یك ملتیم و سرنوشت های مان به هم گره خورده است. هیچ كس در اقتصاد مجزا از دیگران نیست.همه باید در جهت این اصلاح حركت كنیم و این شدنی است. دولت نیز جهات مختلف را پیش بینی كرده و قرار نیست كه زندگی ها به هم بریزد؛ بلكه می خواهیم نظم جدیدی را در زندگی مان حاكم كنیم.

مدیریتی می كنیم كه شرایط بازار عادی باشد

پول واریز شده در حساب مردم برای دو ماه است

دولت سعی می كند در این قضیه جلوتر از مردم حركت كند

رییس جمهور با اشاره به كارهای كارشناسی كه در مورد قانون هدفمند كردن یارانه ها در مجلس و دولت صورت گرفته است، گفت: اجرای این قانون مدت هاست شروع شده كه بخشی از آن شناسایی مردم متقاضی بود و این كه مردم فرم پر كنند، حساب باز شود، حساب ها كنترل شود و اكنون نیز اولین قسط به مرور استان به استان ریخته می شود، تا مسیر چك شود و اطمینان كامل حاصل شود و روند قدم به قدم كنترل شود و ان شاءالله از دفعه بعد یارانه ها یك باره در تمامی استان ها ریخته می شود، نه این كه استان به استان شود.

وی هم چنین با اشاره به بسته های حمایتی كه در جریان هدفمند كردن یارانه ها در بخش های مختلف تهیه و تدوین شده است، گفت: تلاش مان این است كه در تمام بخش ها از همان روز اول روند مثبت در زندگی مردم شروع شود، نه فقط در زندگی خانوارها كه تردید نداریم با همكاری مردم وضعیت قریب به اتفاق مردم با اجرای این قانون بهتر می شود. من از كسانی هم كه ثبت نام نكردند، تشكر می كنم، آن ها نیز مشاركت داشتند، چندین میلیون نفر نیز انصراف دادند، من از آن ها نیز تشكر می كنم؛ چراكه این فرصت را ایجاد كردند كه به گروه هایی كه درآمد كمتری دارند رسیدگی بیشتری كنیم. همه مشاركت كردند.

وی ادامه داد: برای كشاورزان نیز روند به نفعی طراحی شده كه نه تنها زندگی كشاورزان بهتر شود، بلكه تولید محصول كشاورزی با كیفیت بیشتر افزایش پیدا كند. كالاهای ضروری زندگی مردم تحت برنامه ویژه ای هستند و در واقع برنامه ویژه ای گذاشته ایم كه اتفاقی نیفتد. كل اقتصاد را مدیریت می كنیم به خصوص كالاهای ضروری را با تمركز بیشتری مدیریت می كنیم كه شرایط بازار، شرایط عادی باشد.

رییس جمهور در مورد پول ریخته شده به حساب مردم نیز گفت: این پول علی الحساب برای دو ماه است، یعنی قرار است برای دو ماه باشد و در هر بار قبل از این كه دو ماه به پایان برسد، قسط بعدی وارد می شود و در واقع دولت جلوتر از این موضوع حركت می كند چون قول دادیم كه پشتیبانی كنیم. در واقع اگر هزینه مردم مثلا بیست هزار تومان افزایش پیدا كند، سعی می كنیم بیش از بیست هزار تومان به حساب ها ریخته شود و حداقل برای شش دهك چنین برنامه ای داریم و برای دو دهك نیز آن طور كه پیش بینی كرده ایم سر به سر خواهد شد و ان شاءالله روزی كه مردم مصرف شان را از این پول واریز شده شروع كنند، قبل از پایان این دو ماه، دو ماه بعدی ریخته می شود. برخی از قبض ها نیز دو ماهه صادر می شود و برخی نیز یك ماهه صادر خواهد شد.

وی خاطرنشان كرد: اگر مردم صرفه جویی بیشتری كنند و همكاری بیشتری صورت بگیرد، این مقدار علی الحساب تغییر خواهد كرد، چون این پول مردم است و در اختیار مردم قرار می گیرد.

در اجرای طرح هدفمندی از صادركنندگان پشتیبانی خواهیم كرد

همه افراد تحت پوشش بیمه درمانی عمومی و تامین اجتماعی قرار می گیرند

به گزارش ایسنا، رییس جمهور درباره پیش بینی وضعیت اقشاری كه تحت پوشش بیمه نیستند، در جریان اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها گفت: ما منابع را برای كسانی كه تحت پوشش بیمه نیستند، كنار گذاشته ایم كه چگونگی انجام آن اعلام می شود. بر همین اساس همه افراد را تحت پوشش بیمه درمانی عمومی و تامین اجتماعی در خواهیم آورد.

وی در مورد برخی سنگ اندازی ها و مخالفت های احتمالی در جریان اجرای قانون هدفمندی یارانه ها اظهار كرد: باورم این است كه اگر كسی در ذهنش این باشد كه از موضوع هدفمند كردن یارانه ها و برخی فضاهای نوسانی اقتصادی كه طبیعی است، بهره برداری سوء كند، حتما ضرر خواهد كرد و این را قاطع می گویم.

رییس جمهور گفت: ما از رییس كل بانك مركزی خواستیم قیمت ارز را واقعی كند زیرا وقتی ذخایر عظیم ارزی داریم باید پول ملی را تقویت كنیم؛ لذا این روند كاهشی باید ادامه یابد و ما زمانی موفق خواهیم بود كه پول ملی مان، پول قدرتمندی باشد.

وی با بیان این كه «ممكن است برای صادر كنندگان مشكلاتی به وجود بیاید» در عین حال تاكید كرد: در همین طرح رقمی را برای جبران این قبیل موارد كه مربوط به صادر كنندگان است، پیش بینی كرده ایم زیرا این صنف زحمت زیادی می كشد و طی چند سال صادرات كشور را از هفت میلیارد به ۲۸ میلیارد رسانده اند و ان شاءالله امسال ۳۰ میلیارد را رد می كنند. ما به صورت های مختلف در جریان اجرای این طرح از صادركنندگان پشتیبانی خواهیم كرد.

وی برخی حرف ها در مورد اجرای این طرح را مبهم خواند و با بیان این كه «فرض را بر این می گذاریم كه این افراد آگاهی ندارند»، به ذكر مثالی ساده در مورد افزایش قیمت در حمل یك بار پرداخت و اظهار كرد: برخی سر و صدا می كنند و حرف های غیرواقعی می زنند. این طور نیست كه اتفاق عجیبی در كشور بیفتد.

احمدی نژاد همكاری مردم، همكاری بخش های خدماتی و نظارت را سه مساله مهم در راستای اجرای قانون هدفمند كردن یارانه ها دانست و افزود: من از مردم خواهش می كنم كه خودشان موضوع را مدیریت كنند و به گزارش های دولت توجه داشته باشند. ما با همه توان سازماندهی های لازم را صورت داده ایم و به صورت شبانه روزی آماده اجرای این طرح هستیم. جایی هم اگر نقصی وجود داشته باشد، بلافاصله آن را جبران می كنیم و در كلان موضوع همه چیز پیش بینی شده و دقیق است.

وی تاكید كرد: خواهش من از مردم این است كه یك بار برای همیشه یك اقلیت محض چند نفری را كه از فضاسازی ها سوء استفاده می كنند، تنبیه كنیم تا این اخلاق بد برای همیشه از فرهنگ ایران حذف شود. اگر با گران شدن یك كالا مردم آن را نخرند، ما بلافاصله جایگزین می كنیم و برخوردی هم خواهیم كرد كه مردم شاهد آن باشند.

وی با بیان این كه «به اندازه كافی مواد ضروری و مورد نیاز مردم را ذخیره كرده ایم» تصریح كرد: همین الان در كشور به اندازه دو، سه سال كالا وجود دارد، اینها را گزارش های دقیق ما نشان می دهد. در قضیه ارز می خواستند اقدامی كنند؛ اما بلافاصله دولت وارد شد و الان می گوییم آن قدر ارز داریم كه هر كس هرچقدر بخواهد به او می دهیم. هركس می خواهد حساب ارزی باز كند.

رییس جمهور با بیان این كه «توان اقتصادی و تولید كشور بالاست» خطاب به بخش خدماتی گفت: اولا تشكر می كنم از بخش خدماتی كه به خوبی همراهی كردند زیرا اساسا خود را صاحب كار می دانند. صنعتگران، كشاورزان، اصناف و تجار همراهی خوبی داشتند، منتهی سفارش هایی در این زمینه دارم. به هر حال بهتر است كه سود بیشتر را از فروش بیشتر داشته باشیم. قریب به اتفاق هم همین طور است، دولت در حد توان خود پیش بینی های لازم را صورت داده اما اصل اتكای ما روی اراده صنعتگران، كشاورزان، اصناف و بازرگانان است.

وی ادامه داد: در فرهنگ ایرانی این وجود ندارد كه كسی از ناراحتی دیگران نان بخورد. آیا اگر فضایی در بازار ایجاد شود كه یك جنس را بیست تومان گران تر بفروشیم، این بیست تومان حلال است؟ خوب نیست نان مشكوكی سر سفره برود.

وی با اشاره به بازرسی و نظارت در اجرای این طرح نیز خاطرنشان كرد: هم اصناف و هم تعزیرات، سازماندهی های لازم را در این زمینه انجام داده اند. ما مخلص همه هستیم؛ اما انبارها را بیرون می ریزند. هفته قبل آمار برخی انبارها در عرض دو ساعت درآمد، البته گفتیم اول تذكر بدهند. به هر حال خود دولت به گونه ای عمل می كند كه هركس بخواهد چنین كاری كند، با ضرر مواجه شود؛ چراكه نمی دانند چه زمانی طرح را اجرا می كنیم.

احمدی نژاد با بیان این كه «۹۸ درصد نیازهای كشور با تولید داخلی تامین می شود» اظهار كرد: در جریان صادرات، واردات و تولید ما اتفاقی نیفتاده و هر بخش كه قیمت انرژی آن تغییر می كند مورد محاسبه قرار گرفته است.

وی با اشاره به بخش حمل و نقل كشور، رانندگان را یكی از زحمت كش ترین اقشار جامعه برشمرد و ادامه داد: این قشر خدمت بزرگی به جامعه ارائه می كند و در واقع شریان ارتباطی كشور هستند. دولت برای این قشر پیش بینی های لازم را صورت داده تا برای شان بیمه و حساب قرض الحسنه جهت گردش كار ایجاد كند و حداقل افزایش ممكن را هم برای شان پیش بینی كرده است.

نگفتن زمان به نفع طرح است

تا پایان سال ۴۰۰هزار واحد مسكن مهر آماده می شود

كاهش خدمات دستگاه ها را به بهانه اجرای هدفمندی نمی پذیریم

رییس جمهور درباره سیاست های دولت در حوزه مسكن با هدفمند كردن یارانه ها نیز با بیان این كه «برنامه ها برای مسكن همچنان ادامه خواهد داشت» افزود: ما تا پایان امسال ۴۰۰ هزار واحد مسكن مهر آماده خواهیم كرد تا شهریور سال آینده هم این رقم به یك میلیون واحد خواهد رسید و در این زمینه مشكلی وجود ندارد.

وی گفت: در زمینه حمل و نقل شهری نیز بعضی شهردارها كمك می كنند و اگر دستگاهی بخواهد با هدفمند كردن یارانه ها در خدمات دادن مثلا در حوزه حمل و نقل رفتارش را تغییر دهد، ما نخواهیم پذیرفت؛ چراكه در همه زمینه ها حساب و كتاب كامل را داریم. دولت هر سال به تمام شهرداری های كشور كمك می كند و طبیعی است كه با هدفمند كردن یارانه ها بخشی از هزینه های شهرداری ها افزایش می یابد كه دولت یا همزمان یا با چند روز تاخیر آن را جبران خواهد كرد. اما این ها نباید بهانه ای شود كه خدمات به مردم كاهش یابد و یا بگویند كه عده ای كار نمی كنند.

وی با اشاره به این كه «هدفمند كردن یارانه ها ۲۵ سال است كه در كشور مطرح است و در چند قانون برنامه دیده شد، اما دولت ها به هر دلیلی آن را اجرا نكردند» ادامه داد: امروز تفاهمی بین مجلس و دولت ایجاد شده و من هم از این جا از نمایندگان مجلس تشكر می كنم كه در این زمینه همكاری های خوبی با ما داشتند. این طرح یك طرح ملی است و همگان به ضرورت آن پی برده اند و دولت مصمم به اجرای آن است.

احمدی نژاد با بیان این كه «مخالفان این طرح خیلی كم هستند» در عین حال گفت: اما آن تعداد كم هم دو انگیزه دارند؛ یا انگیزه آن ها سیاسی است كه در این صورت دولت هر كاری كند با آن مخالفت خواهند كرد. برخی افراد زمانی به من نامه نوشتند و بر اجرای چنین طرحی تاكید داشتند اما امروز مخالفت می كنند. انگیزه بعدی سوء استفاده است. عده ای می خواهند سروصدا كرده و شلوغ كنند تا سود خود را در چرخه اقتصاد ببرند كه مقابله با این ها در دست مردم است. مردم نباید به شایعه هایی مانند این كه بگویند یك كالا، مثلا چای نایاب شد، توجه كنند. چگونه چنین می شود. ما هم اكنون به اندازه دو سال مصرف كشور چای داریم. دولت در زمینه هدفمند كردن یارانه ها اطلاع رسانی می كند و صداوسیما هم به خوبی آگاهی بخشی می كند. من هم مرتب در خدمت مردم هستم.

وی ادامه داد: برخی این سوال را می پرسند كه چرا دقیقه زمان اجرای این طرح را نمی گویید، من در پاسخ می گویم كه این هم طبق برنامه است، تا تبعات اجرای این طرح به حداقل برسد تا آن عده قلیل كه به دنبال فضاسازی برای خود هستند ممكن است بهانه كنند و كالا را انبار كنند. مثلا ممكن است یك در هزار راننده ای باشد كه بخواهد ۱۰۰ لیتر بنزین ذخیره كند تا چند وقت دیگر از بنزین ارزان قیمت استفاده كند اما چنین كاری خطرات فراوانی را به همراه خواهد داشت این در حالی است كه ما همه یك ملت هستیم و با هم حركت می كنیم.

وی درباره كنترل مصرف بنزین نیز گفت: اگر به همان شیوه قبل بنزین توزیع می شد، هم اكنون ما ۱۱۵ میلیون لیتر در روز بنزین مصرف می كردیم در حالی كه اكنون این رقم ۶۵ میلیون لیتر است. این در حالی است كه نه از سفرهای مردم كاسته شده است نه مشكلی برای مردم ایجاد شد. ممكن است عده ای با هدفمند كردن یارانه ها به خاطر این كه از من خوش شان نمی آید مخالفت كنند. اشكال ندارد كه از من خوش شان نیاید اما بدانند كه این طرح مال كشور و ملت است و استفاده بهتر از منابع و عزت و پیشرفت برای این كشور است و همه باید كمك كنیم كه به اهداف مان برسیم.

مردم همكاری كنند

جایی برای افزایش آن چنانی قیمت ها وجود ندارد

وی با بیان این كه «می خواهم چند توصیه را به مردم در ارتباط با بحث هدفمند كردن یارانه ها داشته باشم» گفت: دولت افزایش هزینه های ناشی از هزینه نیروی انسانی را تامین كرده و می كند و بقیه بخش ها را نیز پشتیبانی می كند و مثلا برای قیمت كالاها با توجه به حمایتی كه دولت می كند جایی برای افزایش آن چنانی قیمت ها وجود ندارد.

رییس جمهور خاطرنشان كرد: در مرحله اول برای دو ماه هشتاد هزار تومان در حساب مردم قرار داده شده است، برای برخی رقم هشتاد هزار تومان رقمی نیست، البته امیدواریم به جایی برسیم كه برای تمام مردم دنیا هشتاد هزار تومان چیزی نباشد، برخی نیز بزرگواری كرده اند و انصراف داده اند ولی برای عده زیادی رقم هشتاد هزار تومان رقم زیادی است؛ ماهی ۴۰ هزار تومان برای هر فرد.

وی یادآور شد: ما خانواده های ۲۲ نفره و ۲۴ نفره در ایران داریم، البته تعدادشان آن چنان زیاد نیست ولی خانواده هشت نفره و ۹ نفره زیاد داریم و با توجه به رقم ۴۰ هزار تومان برای هر نفر، رقمی حاصل می شود كه باید دانست كه چگونه از این پول استفاده كرد.

وی افزود: در این مورد چند خواهش دارم؛ این كه مردم تا شش ماه علاوه بر هزینه ها و مصرفی كه اكنون دارند، تقاضای جدیدی تعریف نكنند، مثلا نگویند پول كه آمده برویم پرده یا یخچال خانه را عوض كنیم، شما چندین سال تحمل كرده اید شش ماه هم رویش و در واقع اجازه دهید بازار با یك آرامش تعادل خود را حفظ كند و روند معمول حفظ شود.

احمدی نژاد ادامه داد: با این پول می توانید سرمایه گذاری در بورس به صورت كوتاه مدت و دراز مدت بكنید و در واقع خانواده ها بنشینند و صحبت كنند كه چگونه این پول را هزینه كنند.

وی خاطرنشان كرد: از روزی كه قیمت كالاها تغییر می كند از چند ساعت قبل از آن محدودیت برداشت از پول واریز شده از بین می رود.

وی با تاكید بر این كه « مردم برای استفاده مناسب از این پول برنامه ریزی كنند» گفت: این پول برای بخش وسیعی از جامعه بیش از افزایش هزینه هایی است كه رخ می دهد. در خرج پولی كه به حساب ها ریخته می شود، خانواده ها صرفه جویی كنند. اگر پدر و مادرها صلاح می دانند و شرایط خانواده اجازه می دهد بخشی از این پول را برای آینده بچه ها پس انداز كنند.البته ممكن است برای برخی از خانواده ها این امكان وجود نداشته باشد.

رییس جمهور افزود: در واقع مردم پنج، شش ماه اجازه دهند كه این طرح به صورت مناسب جا بیفتد و خواهیم دید كه اتفاقی نمی افتد.

احمدی نژاد یادآور شد: موقعی كه قرار بود سهمیه بندی صورت بگیرد برخی فكر می كردند كه چه اتفاقی می افتد، دنیا به آخر می رسد! آشفته بودند، ولی چه شد؟

وی با اشاره به اهمیت همراهی مردم در این زمینه گفت: ما به گونه ای محاسبه و برنامه ریزی كردیم كه حداقل های ممكن را افزایش دهیم و اتفاق عجیبی رخ نمی دهد و در واقع این یك گامی است كه مردم مصرف شان را كنترل كنند. مردم پنج، شش ماه این پول را كنترل و مدیریت كنند و اگر در گوشه ای اخلال دیدند و مشكلی دیدند همكاری كنند، به همكاران ما این موضوع را اطلاع دهند تا مشكل حل شود.

وی با تشكر از ملت ایران ابراز امیدواری كرد كه با همكاری مردم این قانون به بهترین نحو اجرا شود.

بیداری ملت ها زورگویان را عصبانی كرده است

در لبنان برشی از قدرت ملت های منطقه رخ داد

به دوران بلوغ اندیشه انقلاب اسلامی نزدیك می شویم

به گزارش ایسنا، در ابتدای این گفت وگو مجری برنامه تولد رییس جمهور را ـ كه ششم آبان بود ـ به وی تبریك گفت و ابراز امیدواری كرد كه حضور وی باعث خیر و بركت در كشور شود و سپس در ارتباط با سفر لبنان و انعكاس های آن از رییس جمهور سوال كرد.

احمدی نژاد نیز در پاسخ گفت: انقلاب اسلامی انفجار نور و رحمت و در واقع اعلام آغاز پایان یك دوره سیاه بود، در واقع با وقوع انقلاب اسلامی یك دوره سیاه (دوره اندیشه مادی) كه بر بشریت گذشته بود رو به افول رفت و ما شاهد افول اندیشه مادی بودیم.

وی با اشاره به پیامدهای اندیشه مادی از جمله جنگ، برده داری، كینه توزی، تحقیرها ملت ها، فقر و فاصله طبقاتی، اظهار كرد: این ها به خاطر این بود كه این اندیشه باعث شده بود بشریت از حقیقت خود دور بیفتد. انقلاب اسلامی زمینه ساز بازگشت به حقیقت و اصل بشریت بود كه این اصل مبتنی بر عشق، محبت و روابط دوستی است. ظاهر حرف ساده است؛ اما باید توجه داشت كه این صحبت ها در مقابل چه جریانی زده شد و این كه ارتباط آن با قلب و فطرت انسان ها چگونه بود.با این پیام ما شاهد یك عكس العمل و استقبال گسترده از سوی دلسوزان و آحاد مردم در دنیا بودیم و ما امروز به دوران بلوغ این اندیشه در سطح جهان نزدیك می شویم.

احمدی نژاد با اشاره به استقبالی كه مردم لبنان از وی داشتند خاطرنشان كرد: این امر برشی بود از آن چه كه مثلا در اردبیل و گلستان و شهرهای دیگر می بینیم و هر جای دنیا كه مردم آزاد باشند، همین حرف ها را می زنند. در لبنان حتی مسیحی ها نیز آمده بودند و همان احساس مسلمانان را داشتند و گویی ما دوستان چند هزار ساله هستیم و دل ها یكی است.

وی با بیان این كه «دولت های زورگو از آگاهی و بیداری ملت ها و بازگشت انسان ها به حقیقت شان عصبانی هستند» در عین حال تاكید كرد: عصبانیت و ناراحتی آن ها این روند را تشدید می كند و ملت ها به این باور می رسند كه حركت شان درست است و هرچه دولت های زورگو مخالفت كنند حركت ملت ها سریع تر می شود و این اتفاق یك هدیه الهی است كه ملت ایران در این ارتباط نقش مهمی را ایفا می كند و به دست ملت ایران اعطا می شود و نام ملت ایران در وسط آن است و می درخشد.

وی با بیان این كه «یك رابطه عاطفی عمیق بین ملت ایران و ملت ها برقرار شده است» ادامه داد: حتی در كشورهایی كه چندین هزار كیلومتر از ما فاصله دارند وقتی كه در آن جا نام ایران می آید، مردم آن احساس همدلی می كنند. ما وقتی به كشورهای دیگر می رویم مردم احساس نزدیكی و همبستگی می كنند و خیلی راحت صحبت می كنند، انگار با برادران شان صحبت می كنند.

رییس جمهور با بیان این كه «در این ارتباط ما در میانه راه هستیم؛ گرچه راه طولانی را طی كرده ایم» گفت: اما نقطه هدف، بالاتر، زیباتر و عزیزتر از آن چه كه می بینیم هست و ان شاءالله به نقطه ای برسیم كه در زندگی بشر غصه ای وجود نداشته باشد و همه در آرامش و صلح زندگی كنند.

وی در مورد تبعات و اثرات این سفر نیز گفت: ابعاد این سفر بسیار گسترده بود و جلسه دیگری را می طلبد كه در مورد آن صحبت كنیم. در مورد این موضوع همه رسانه ها و ملت ها عكس العمل نشان دادند، بسیاری از روسا پیغام دادند، تماس گرفتند و حضورا گفتند و در مورد این اتفاق صحبت كردند.

وی افزود: در واقع این موضوع باعث پیوند هرچه بیشتر ملت های منطقه و همگرایی بیشتر بین ملت ها و دولت های منطقه شد و در واقع آن چه كه لبنان رخ داد برشی از قدرت های ملت های منطقه بود و در واقع این قدرت به رخ دشمنان كشیده شد، معادلات سیاسی منطقه عوض شد. سی تعبیری در برابر تعبیری كه غربی ها مبنی بر این كه خاورمیانه بزرگ در حال ایجاد است و بحث هایی مانند زایمان و این كه جنگ لبنان و غزه درد این زایمان است، گفت خاورمیانه بزرگ متولد شد، البته به دست ملت ها و در نقطه مقابل قدرت های فاسد.

احمدی نژاد ادامه داد: حضور مردم لبنان یك تجلی از ملت های منطقه بود و دشمنان فهمیدند كه جایی در منطقه ما ندارند، باید از منطقه بروند و از ملت های منطقه عذرخواهی كنند و به فكر جبران باشند تا شاید ملت های منطقه آن ها را ببخشند.

وی خاطرنشان كرد: ما در واقع وارد فصل جدیدی شدیم و رهبر معظم انقلاب نیز تعبیر خوبی در این ارتباط به كار بردند و اتفاقی كه افتاد فصل جدیدی در زندگی منطقه و جهان است.

جهان دو قدرت دارد؛ ایران و آمریكا

ایران ۱۴۰۴ قابل مقایسه با امروز نیست

موتور حركت ملت ایران روشن شده است

رییس جمهور درباره وضعیت تولید علم به خصوص بیوایمپلنت ها در كشورمان خاطرنشان كرد: مردم در جریان هستند؛ از كیسه جدیدی كه به همراه بچه متولد می شود، استفاده شده است. این كیسه خواص زیادی دارد و برای درمان زخم های چشم استفاده می شود. در این زمینه اولین كشور دنیا هستیم كه آزمایش های مان صددرصد جواب داده است. بعد از ما آمریكاست كه با ۸۰ درصد آزمایشات مثبت، در این زمینه فعالیت می كند.

وی با بیان این كه «به نظر من موتور حركت ملت ایران روشن شده است» ادامه داد: وقتی ملتی خود را باور كند و اعتماد به نفسش را به دست آورد، آن هم ملتی مانند ملت ما كه دارای استعدادهای كم نظیر است، حركتش دیگر قابل اندازه گیری نخواهد بود. در سال ۱۴۰۴ ما دنیای دیگری خواهیم داشت كه قابل مقایسه با امروز ما نیست و ایران در نقطه متفاوتی قرار خواهد گرفت.

وی افزود: بعضی ها می گویند هم اكنون دو قدرت در جهان وجود دارد؛ یكی ایران و یكی هم آمریكا. در آن زمان همه چیز عوض خواهد شد و ایران الهام بخش ملت ها خواهد بود و در تمام زمینه ها مانند رفاه، شهرسازی، معماری، هنر و سایر زمینه ها به جایی خواهیم رسید كه قابل مقایسه با امروز نیست.

احمدی نژاد با اشاره به این كه «من خود یك مهندس هستم و محاسبه می كنم؛ منحنی پیشرفت ملت ایران و شیب آن را كه می بینم، این مساله برایم روشن می شود» ادامه داد: امروز در دنیا هیچ كس پیامی ندارد. امیدی در كشورهای اروپایی و آمریكایی وجود ندارد. اعتماد به نفس ها از دست رفته است و در مقابل ایران سرشار از انگیزه و امید و اعتماد به نفس است و من این را به خوبی می بینم. جوانان ما وقتی در مقابل شان قطعه ای قرار می دهیم و می گوییم كه این را به ما نمی دهند، اعلام می كنند كه آن را می توانند بسازند. شما در نمایشگاه نانو دیدید كه دستاوردهای جوانان ما خیره كننده بود. ما با یك انقلاب علمی و انقلاب در نگرش در جامعه مواجه هستیم. امروز كودكان پنج ساله ما هم نگاه شان جهانی است و به افق بلند و تاریخی است. آن ها حرف هایی می زنند كه ما دست مان هم به آن نمی رسد. هم نسل های ما افق و آرزوهای شان چه بود، امروز بچه ها افق های شان هزار سال از ما جلوتر است. این نشانه اعتماد به نفس و اراده است. ملت ما اراده كرده قله ها را فتح كند و خداوند هم گفته اگر ملتی چنین اراده ای كند، او را به قله ها خواهند رساند.

تحریم ایران مسخره ترین تصمیم سیاسی است

رییس جمهور درباره تحریم ها نیز گفت: كسانی كه ما را تحریم كرده اند، اشتباه می كنند. ملت ما از این مرزها عبور كرده است و دیگر دست آن ها به دامن ملت ما نمی رسد. آن قدر دروغ درباره ایران گفته اند كه خودشان هم باور كرده اند. فكر می كنند ایران یك بیابان است و مردم همه گرسنه اند و در شرایط بدی زندگی می كنند. اینان وقتی به ایران می آیند تازه به هوش می آیند و می فهمند كه چه خبر است.

وی گفت: اینان نمی خواهند واقعیت های ایران را ببینند. تحریم ایران مسخره ترین تصمیم سیاسی این سیاست مداران دنیاست. اینان ایران را نمی شناسند. ایران خیلی بزرگ تر از آن است كه در فكر این ها بگنجد. ملت ما یك ملت صاحب تمدن و درون زاست و از آب و خاك انرژی تولید می كند و دومین ذخایر انرژی دنیا را هم دارد. آن ها به توان، ادبیات و علم ما نیاز دارند و چاره ای جز گفت وگو با ما ندارند. امروز هم كه می گویند بیایید با هم گفت وگو كنیم ما به آن ها گفته ایم كه حاضریم كه گفت وگو كنیم اما در یك چارچوب مشخص.

۱+ ۵ عدالت و احترام در گفت وگوها را رعایت كنند

رییس جمهور در مورد گفت وگوی ایران با گروه ۱+۵ گفت: ما اهل گفت وگو در شرایط عدالت و احترام هستیم و این موضوع را اعلام كرده ایم و معتقدیم كه باید عدالت و احترام در گفت وگوها رعایت شود البته از آن ها نیز خواسته ایم كه نظراتشان را در مورد برخی از مسائل بیان كنند.

وی ادامه داد: اگر مثلا آن ها قوانین را نمی پذیرند، با آن ها گفت وگو می كنیم؛ اما شكل گفت وگو با كسی كه قوانین را می پذیرد، با كسی كه قوانین را نمی پذیرد متفاوت خواهد بود.

ادامه مطلب...